ОХОРОНА ПРАЦІ ПІД ЧАС ЗБИРАННЯ ЗЕРНОВИХ КУЛЬТУР

Дата публікації: Понеділок, 31 Тра 2021, 12:12

У нашому регіоні скоро буде розпочато збирання зернових культур сільськогосподарськими підприємствами. Виконання сільськогосподарських робіт часто проводиться технікою яка була в експлуатації у країнах Європи і технікою, яка була на експлуатації у радгоспах та колгоспах і яка застаріла як морально, так і фізично. Питання безпеки праці часто залишаються поза увагою роботодавців.
Хочеться звернути увагу на те, що найбільш травмонебезпечним періодом в сільськогосподарському виробництві є проведення зернозбиральних робіт. Це зумовлено максимальним напруженням, перенасиченістю праці, що приводить до помилкових дій, нехтуванням безпекою праці та відсутністю належного контролю за безпечним виконанням робіт з боку керівників сільгосппідприємств та інженерно-технічного персоналу.

Для попередження травматизму та аварій на виробництві Бериславське відділення управління ВД ФССУ в Херсонській області нагадує про основні вимоги безпеки під час виконання зернозбиральних робіт:
1. Провести інструктажі з питань охорони праці та пожежної безпеки з усіма працівниками, які будуть брати участь у збиранні врожаю.
2. Допускати до роботи на тракторах та комбайнах механізаторів віком не молодше 18 років, які пройшли медогляд, навчання та інструктаж з охорони праці та пожежної безпеки і мають посвідчення на право керування сільськогосподарською технікою відповідної категорії.
3. Зареєструвати та пройти технічний контроль зернозбиральних комбайнів та іншої техніки, яка залучатиметься до роботи.
4. Позначити табличками та обладнати спеціальні місця для відпочинку та харчування працюючих.
5. Укомплектувати всі робочі місця, трактори та зернозбиральні комбайни медичними аптечками першої допомоги, знаками аварійної зупинки та первинними засобами пожежогасіння.
6. Огородити всі обертові частин сільськогосподарських машин і механізмів, в тому числі зерноочисних машин.
7. Забезпечити всіх працівників, які будуть зайняті на жнивах, спецодягом, спецвзуттям та засобами індивідуального захисту згідно з існуючими нормами.
8. Забезпечити обов’язкове проведення медичних перед- та післярейсових оглядів водіїв та механізаторів, окремих осіб технічного персоналу.
9. Ознайомити, під розписку, всіх водіїв та механізаторів із безпечними маршрутами руху транспортних засобів по території господарств та на дорогах загального користування.
10. Обладнати справними іскрогасниками всі трактори та автомобілі, які беруть участь у жнивах.
11. Під час роботи в полі і руху по дорогах нікому, крім комбайнера, не дозволяється знаходитися на зернозбиральному комбайні.
12. Під час проведення технічного обслуговування збиральних машин і транспортних агрегатів у темний час доби повинно бути забезпечено штучне освітлення майданчиків.
13. Забороняється перебування людей у кузові автомобіля або тракторного причепа при заповненні їх технологічним продуктом, а також при транспортуванні продукту до місця складування.
14. Всі види регулювальних, ремонтних, налагоджувальних робіт та технічного обслуговування сільськогосподарської техніки проводять тільки після повної зупинки всіх агрегатів.
15. Заправляти збиральну техніку паливом у польових умовах потрібно за межами поля (не ближче 30 метрів), попередньо заглушивши двигун.
Під час жнив велика робота проводиться на зернових токах. При даному виді робіт потрібно, щоб при вході на тік висів плакат «Вхід стороннім особам заборонено», щоб бункери для зерна мали решітки або кришки і були замкнені. Під час технічного обслуговування або ремонту, обладнання повинно бути зупинено та відключено від напруги. При цьому на рубильниках і пускових пристроях вивішуються плакати «Не вмикати! Працюють люди!».
Ці вимоги нормативно-правових актів відомі, але не буде зайвим ще раз звернути увагу працівників на те, що невиконання їх може призвести до непоправного. Головною метою жнив, для керівників підприємств та голів фермерських господарств, повинно бути не тільки своєчасність та якість збирання врожаю, а й збереження життя та здоров’я людей, які працюють на жнивах. Тільки виконання вимог охорони праці, належна організація робіт дадуть змогу провести збирання зернових без травм та аварій.

Бериславське відділення управління
виконавчої дирекції Фонду соціального
страхування України в Херсонській області